Długie przesiadywanie przed komputerem zawsze niesie ze sobą ryzyko dla naszego wzroku. Dlatego, jeśli chcemy cieszyć się dobrą ostrością widzenia do późnych lat, to warto poświęcić trochę więcej czasu oczom. Co w takim robić? Jak zadbać o swój wzrok? Poniżej przedstawiamy kilka propozycji, więc zapoznaj się z nimi!

Z artykułu dowiesz się:

  • Ochrona oczu przed komputerem a stanowisko pracy
  • Odpowiednie nawilżenie oczu
  • Ćwiczenia dla oczu
  • Okulary do pracy przed komputerem
  • Odpowiednia dieta

Ochrona oczu przed komputerem a stanowisko pracy

Kluczem do walki o dobre zdrowie naszych oczu będzie odpowiednie przygotowanie stanowiska pracy. Monitor komputera powinien być ustawiony bokiem do okna, bo to zapewni nam dostęp do naturalnego światła. Co więcej, musimy również pamiętać o tym, aby zachować optymalną odległość twarzy od ekranu – 40-75 centymetrów. Jego środek powinien znajdować się 10-20 centymetrów poniżej oczu. Najlepiej sprawdzić to, gdy usiądziemy w pozycji wyprostowanej. Jeśli pierwszy wiersz na monitorze znajdować się będzie nieco poniżej linii wzroku, to możemy być pewni, że nasze stanowisko zostało odpowiednio przygotowane do pracy.
ochrona oczu przed komputerem z okularami damskimi marki Zanzara

Odpowiednie nawilżenie oczu

Bardzo istotne jest również właściwe nawilżenie oka i nie mówimy tutaj o częstym przemywaniu ich wodą. Jeśli szukamy dobrego sposobu na to, jak dbać o wzrok przed komputerem, to warto zaopatrzyć się w tak zwane sztuczne łzy. Co to takiego? To nic innego jak krople do oczu. Co ciekawe, aby je nabyć, nawet nie musimy zgłaszać się do okulisty, ponieważ wiele jakościowych preparatów dostępnych jest bez recepty. Wystarczy zgłosić się do apteki, a wtedy farmaceuta na pewno będzie w stanie nam doradzić przy wyborze.

Ćwiczenia dla oczu

Dobrym sposobem na ochronę wzroku jest codzienna dawka krótkich, ale jakże przydatnych ćwiczeń. Nie zajmują one dużo czasu i nie wymagają od nas podejmowania zbyt wielu kroków, ale sprawiają, że ochrona oczu przed komputerem jest zapewniona. O jakich dokładnie ćwiczeniach mowa? Na pewno dobrym pomysłem może okazać się masaż gałki ocznej. W tym celu należy zamknąć oczy i masować delikatnie gałki oczne przez chwilę. Pod powiekami znajdują się gruczołu tłuszczowe, które sprawią, że nasze gałki oczne się nawilżą. 

Na tym jednak nie koniec propozycji, ponieważ dobre efekty może przynieść ćwiczenie określane nazwą „ósemki”. W tym ćwiczeniu należy patrzeć na ścianę, która znajduje się około dwa metry od naszego wzroku i rysować na niej oczami ósemki. Co ważne, w czasie wykonywania tego ćwiczenia nie poruszamy głową. Ósemki rysuje tylko nasz wzrok. Takie ćwiczenie możemy powtarzać nawet kilka razy w ciągu dnia pracy, czy nauki przed komputerem.

Jeśli poczujemy, że nasze oczy są już zmęczone, to warto postawić na ćwiczenie, które przyniesie im natychmiastową ulgę. W tym celu należy zamknąć oczy i przykryć je dłońmi. Starajmy się jednak, aby światło do nich nie docierało. Następnie w takiej pozycji trwajmy około minuty lub dwie, nie myśląc o niczym, tylko spokojnie oddychając. Gdy otworzymy oczy, to poczujemy ulgę i będziemy mogli dalej pracować przed komputerem.
okulary do komputera dziecięce marki zanzara o niebieskich oprawkach

Okulary do pracy przed komputerem

Jeśli zależy nam na ochronie swojego wzroku, to również do pracy przed komputerem warto zakładać okulary. Oczywiście nie mówimy tutaj o tradycyjnych rozwiązaniach, z których korzystamy na co dzień, lecz o specjalnie przygotowanych okularach, których szkła zostały wzbogacone o powłoki antyrefleksyjne. Takie okulary do komputera będą świetnie niwelowały odblaski, zwiększą kontrast oraz ostrość widzenia. Efektem tego będzie większa ulga dla oczu, ponieważ wpatrywanie się w monitor nie będzie stanowiło dla nich już takiego obciążenia. 

Osoby pracujące przed komputerami powinny również zwrócić uwagę na soczewki AR, które nie tylko są wyposażone w powłokę antyrefleksyjną, ale również posiadają wiele innych zabezpieczeń, które sprawią, że nasz wzrok będzie jeszcze lepiej zabezpieczony. Na pewno godne uwagi są produkty, które dodatkowo zostały wzbogacone o powłokę anty elektromagnetyczną, ponieważ ograniczają wpływ promieniowania elektromagnetycznego na oczy, czy w powłokę antystatyczną, ponieważ przy okazji ograniczą przyciąganie kurzu.

Odpowiednia dieta

Jeśli chcemy cieszyć się dobrym wzrokiem nie tylko w czasie siedzenia przed komputerem, ale przez całe swoje życie, to należy zwrócić większą uwagę na to, co spożywamy. Wysoko przetworzona żywność, słodycze, używki, czy fast foody wcale nie wnoszą nic dobrego do naszego życia. Wręcz przeciwnie sprawiają, że tylko cierpi na tym nasze samopoczucie, czy organizm. Jeśli funkcjonowanie naszego organizmu zostanie zachwiane, to również wzrok będzie na tym cierpiał.

Dlatego, jeśli nie chcemy do tego doprowadzić, to należy postawić na zdrową i zbilansowaną dietę, która będzie bogata w witaminy A, C i E, a także cynk, selen i magnez. Ich dobrym źródłem są najczęściej owoce i warzywa, ale nie tylko, ponieważ również ryby morskie, owoce morza, orzechy, czy jedzenie pełnoziarnistego pieczywa może korzystnie wpłynąć na to, w jakiej kondycji będzie nasz narząd wzroku.

Warto również wspomnieć o odpowiednim nawadnianiu organizmu. Picie minimum dwóch litrów wody przełoży się na lepsze funkcjonowanie organizmu, a więc również na to, jak będą czuły się nasze oczy w czasie pracy przed komputerem.