Krótkowzroczność, obok dalekowzroczności, to jedna z najpowszechniejszych wad wzroku. Na czym dokładnie polega? Co może spowodować krótkowzroczność? Jak poznać, że mamy do czynienia właśnie z tym rodzajem wady wzroku i jak wygląda leczenie? To pytania, na które znajdziesz odpowiedzi w poniższym tekście, więc zachęcamy do krótkiej lektury!

Z artykułu dowiesz się:

  • Czym jest krótkowzroczność i na czym polega?
  • Rodzaje i stopnie krótkowzroczności
  • Krótkowzroczność - przyczyny, objawy, diagnostyka i leczenie
  • Okulary na krótkowzroczność - gdzie nabyć? 

Czym jest krótkowzroczność i na czym polega?

Krótkowzroczność zwana również myopią i hypometropią to aktualnie jedna z najpopularniejszych wad wzroku. Czasami ma podłoże genetyczne, ale zdarzają się przypadki, gdy pojawia się z wiekiem na skutek różnych czynników. Tylko na czym polega krótkowzroczność? Ta wada wzroku polega na zbyt bliskim usytuowaniu promieni równoległych, które przechodzą przez układ optyczny. Efektem tego jest powstanie kręgów rozproszenia i niemożność ostrego widzenia przedmiotów, które usytuowane są w dużej odległości od narządu wzroku.

krótkowzroczność u młodej kobiety w okularach

Rodzaje krótkowzroczności

W okulistyce wyróżnia się wiele różnych typów krótkowzroczności. Biorąc pod uwagę optyczne przyczyny można wyróżnić: krótkowzroczność osiową, krótkowzroczność krzywiznową oraz krótkowzroczność refrakcyjną. Krótkowzroczność osiowa jest najczęściej występującym rodzajem tej wady wzroku i pojawia się przy zbyt długiej osi gałki ocznej. Przeważnie pojawia się w okresie dojrzewania płciowego i rozwija się do 17. roku życia u kobiet, a u mężczyzn do 20. roku życia.

Krótkowzroczność krzywiznową to wada, która ma ścisły związek z niewłaściwym kształtem rogówki lub soczewki oka, zaś krótkowzroczność refrakcyjną wynika ze zbyt dużego poziomu załamania soczewki. Najczęściej krótkowzroczność refrakcyjną pojawia się jako następstwo cukrzycy lub zaćmy.

Stopnie krótkowzroczności

Krótkowzroczność dzieli się również w zależności od stopnia intensywności wady wzroku. W tym przypadku możemy mówić o krótkowzroczności małej, średniej lub wysokiej. Krótkowzroczność mała nie nie przekracza -3 dioptrii), krótkowzroczność średnia mieści się w przedziale od -4 do -7 dioptrii), a krótkowzroczność wysoka występuje powyżej -8 dioptrii.

Często krótkowzroczność jest kwalifikowana w sposób zaproponowany przez Grosvenora. Przy tym podziale uwzględnia się okres, w którym pojawia się ta wada wrodzona. W takich przypadkach możemy wyróżnić krótkowzroczność wrodzoną, krótkowzroczność dziecięcą, krótkowzroczność wieku dorosłego oraz krótkowzroczność z późnym początkiem. Krótkowzroczność wrodzona może pojawić się już od pierwszych dni narodzin. Krótkowzroczność dziecięca najczęściej pojawia się w wieku 6-7 lat i rozwija się do 20. roku życia, krótkowzroczność wieku dorosłego pojawia się zwykle przez 40, a krótkowzroczność z późnym początkiem pojawia się po 40. roku życia.

Krótkowzroczność – przyczyny

Krótkowzroczność to wada wzroku, która może mieć bardzo różne podłoże. Często za przyczynę jej rozwoju odpowiadają uwarunkowania genetyczne, ale zdarzają się też przypadki, gdzie krótkowzroczność i dalekowzroczność to wina czynników środowiskowych. I tak przyczyną krótkowzroczności mogą być czynności, przy których nadwyrężamy narząd wzroku.

O czym dokładnie mowa? Na pewno duże znaczenie będzie mieć praca przy komputerze, w szczególnie przy słabo oświetlonych warunkach, ale nie tylko. Okazuje się również, że za rozwój krótkowzroczności może też odpowiadać oglądanie telewizji z bliskiej odległości, czy czytanie książek w nocy, zwłaszcza w źle oświetlonych pomieszczeniach.

leczenie krótkowzroczności przy użyciu okularów korekcyjnych

Krótkowzroczność – objawy

Po czym poznać, że mamy do czynienia z krótkowzrocznością? Jakie objawy nie mogą nam umknąć? Osoby, którym dokucza astygmatyzm krótkowzroczny, dobrze widzą z bliska, ale zobaczenie przedmiotów, które są odległe, będzie dla nich problematyczne. Zwykle będą to przedmioty niewyraźne i rozmazane.

Z postępem schorzenia odległość ta się zmniejsza, a to oznacza, że pole widzenia znacznie się ogranicza. To jednak nie wszystko, ponieważ krótkowidz często też mruży oczy, gdy patrzy w dal, ponieważ w ten sposób sprawia, że obraz na siatkówce staje się mniej rozproszony,a ostrość się zwiększa. Dodatkowo mogą też pojawić się bóle głowy, uczucie napięcia, czy zmęczenie gałek ocznych.

Krótkowzroczność - diagnostyka

Jeśli zauważymy u siebie objawy, o których pisaliśmy wyżej, to pod żadnym pozorem nie wolno ich lekceważyć, tylko jak najszybciej zgłosić się do profesjonalisty. Na pewno dobrym wyborem będzie okulista, ponieważ to właśnie on specjalizuje się w wadach wzroku, więc zaleci odpowiednie leczenie krótkowzroczności. Zanim jednak to zrobi, najpierw wykona niezbędne badania okulistyczne. Jedną z technik, która wykorzystywana jest w diagnostyce tego typu wad jest metoda Dondersa.

Opiera się ona na badaniu ostrości widzenia i do tego badania wykorzystuje się  oprawki okularowe, do których wkłada się soczewki o zróżnicowanej mocy. Przy tej metodzie rozpoznania wad wzroku zadaniem pacjenta jest wskazać obraz, który jest najostrzejszy i to na tej podstawie specjalista określa typ wady oraz poziom jej zaawansowania. Taka metoda najczęściej wykorzystywana jest w przypadku dorosłych. U dzieci, czy młodzieży stosuje się skiaskopię, czyli badanie polegającej na rzutowaniu na narząd wzroku wiązki światła, a następnie obserwacji ruchu odblasku z dna oka.

Krótkowzroczność - leczenie

Jeśli wstępna diagnoza się potwierdzi, to możemy spodziewać się, że lekarz zaleci odpowiednią terapię. Najczęściej na początku zaleca się stosowanie okularów korekcyjnych. Do korygowania krótkowzroczności wykorzystuje się minusowe soczewki rozpraszające z uwzględnieniem tego, że różnice pomiędzy szkłami korekcyjnymi nie mogą wynosić więcej niż 2 dioptrie, bo wielkość obrazu powstającego na siatkówce musi być w jednym i w drugim oku jednakowa lub bardzo zbliżona.

Oczywiście nie zawsze wybór musi paść na okulary. Jeśli jesteśmy zwolennikami estetyczniejszych rozwiązań, to zawsze możemy pomyśleć o wykorzystaniu soczewek kontaktowych. Jednak trzeba liczyć się z tym, że ich stosowanie nie jest wolne od wad, ponieważ często kończy się zespołem suchego oka czy zapalenia spojówek. Aby tego uniknąć, trzeba dbać o nawilżanie oczu oraz o pielęgnację soczewek.

Zdarzają się też przypadki, gdy w leczeniu krótkowzroczności wykorzystuje się metody operacyjne.

Istnieje wiele technik, które można wykorzystać, ale obecnie bardzo często zalecana jest metoda LASIK,w której wykorzystuje się specjalistyczny laser do modelowania rogówki.

Okulary na krótkowzroczność – gdzie nabyć?

To, że okulista zaleci nam noszenie okularów na krótkowzroczność, nie oznacza, że wyciągnie je ze swojej szuflady. Trzeba będzie nabyć odpowiedni produkt w specjalistycznym punkcie. Gdzie wtedy się zgłosić? Na pewno dobrym wyborem będzie Zanzara Eyewear, ponieważ to profesjonalny dystrybutor, który na rynku działa już od 25 lat. W jego ofercie czekają oprawki korekcyjne na krótkowzroczność męskie i damskie i to w bardzo szerokim wyborze.

Dzięki temu nie tylko znajdziemy idealne okulary na krótkowzroczność, ale również będziemy mogli dobrać odpowiedni rodzaj oprawek. W razie jakichkolwiek trudności z wyborem możemy też liczyć na pomoc doradców, którzy dysponują szeroką wiedzą, czy doświadczeniem, więc zawsze wybór przebiegnie sprawnie i bezproblemowo, a w nasze ręce trafią okulary, które będą nam dobrze służyć i to przez długie lata.